Türkiye'de Futbolda En Çok Kupa Alan Takım

3 May 2021
37
0
Türkiye’de futbolda en çok kupa alan takım bariz bir biçimde belli olsa da onu takip eden takımlar da oldukça fazladır. Türk futbolunda her sene oynanan bu turnuva birçok taraftarı mutlu etmektedir.
Türkiye Kupası Tarihi
Türkiye Kupası, diğer adı ile Ziraat Türkiye Kupası sponsorluk nedeni ile bu adı almaktadır. İlk kez 1962 yılında düzenlenen ve o günden beri oynanan kupa günümüze kadar pek çok takımın bu kupayı kazanmasını sağlamıştır. Bir dönem Federasyon Kupası adını alsa da kısa sürede eski ismine dönen kupa her sene oynanmaktadır ve her sezonun bir şampiyonu bulunmaktadır. Elbette sık sık bu kupayı alan takımlar olsa da sadece bir kez alan takımlar da bulunmaktadır. Kendi içerisinde turlara sahip olan turnuvanın pek çok aşaması bulunur. Ön eleme turu, birinci eleme turu, ikinci eleme turu, üçüncü eleme turu, grup turu, son 16 turu ve final turu olarak sırasıyla oynanmaktadır.
Türkiye'de Futbolda En Çok Kupa Alan Takım.jpg

Türkiye Kupası’nı Sırasıyla En Çok Kazanan Takımlar
Türkiye Kupası’nı en çok kazanan takım Galatasaray olmuştur. 18 kez şampiyon olmuştur. Ardından aynı sayıda şampiyonluk ile Beşiktaş ve Trabzonspor’u görebilmek mümkündür. 9 kez kazanılan kupadan sonra sırada 6 birincilik ile Fenerbahçe gelir. Ardından sırayla Altay, MKE Ankaragücü, Gençlerbirliği, Göztepe, Kocaelispor 2 birincilik ile gelmektedir. Bursaspor, Eskişehirspor, Akhisar Belediyespor, Sakaryaspor, Konyaspor ve Kayserispor ise birer kez birincilik kazanmıştır.
 
Son düzenleme:
Üst