Tenis Terimleri Nelerdir ?

Corleone

Administrator
Sayfa Yöneticisi
9 Nis 2022
16
0
tenisterimleri-tenissozlugu.jpg

Tenis Terimleri (Tenis Sporunda Kullanılan Olan Kavramlar)​

Her spor dalında olduğu gibi teniste de bu spor dalına özel terimler bulunmaktadır. Servis, Forehand Backhand, Ace ve tie-break bu terimlerden en çok kullanılanlardır.

Servis: Oyuncunun belirli yerden belirli kurallar dahilinde elinde bulunan topu havaya atıp rakip yarı sahaya gönderdiği atıptır. Serviste top raketsiz ele alınır. Top ve raket paralel bir şekilde tutulur. Servis bölgesine geçilir ve top iki kol boyu yükseğe atılır. Aşağı düşmekte olan topa raketle vurulur. Raket ne kadar hızlı gerilir ve ne kadar güçlü vurulursa servis o kadar başarılı olmuş olur.

Forehand: Tenisteki temel vuruşlardan biri olup raketin bulunduğu elin içi rakibe doğru bakacak şekildeyken yapılan vuruşa verilen isimdir. Forehand vuruşu yapılırken oyuncu kolunu geriye çekmeli ve gergin tutmalıdır. Bu vuruşta bacaklar bükük ve paralel şekilde durmalıdır. Bu vuruşta raket dizlerin alt kısmında durmalı ve topa bu şekilde hamle yapılmalıdır.

Backhand: Tenisteki önemli vuruşlardan biri olup raketin geriye doğru çekilerek raketi karşıya doğru bakacak şekilde tutmak vasıtasıyla yapılır. Bu vuruş esnasında dizler paralel ve hafif kıvrık durmalı, topa vururken dizlerin ön kısmından destek alınarak raket iki elle tutulmalı ve atış o şekilde gerçekleştirilmelidir.

Tie-break: Tie break sadece belli turnuvalarda uygulanan bir kuraldır. 6-6′lık beraberlik durumunda oynanan oyundur. İki farkla önde olmak koşuluyla yedi sayı alan kazanır. Eğer bir oyuncu 7 sayıya ulaştığında arada 2 fark yoksa, oyun oyunculardan biri 2 farkla öne geçene kadar devam eder.

Çift Hata: Servis atışında, iki defa arka arkaya kurallara uygun servis atılamaması durumunda(topu fileye takmak ya da servis karesine düşürememek) çift hata olur ve puanı karşı taraf alır.

Ace: Teniste Ace kurallara uygun olarak atılan bir servisi rakibin karşılayamaması ve böylece servis atışını yapan oyuncuya direkt olarak puan kazandıran servistir.
 
Üst