Tenis Nedir ? Teniz Nasıl Oynanır ?

Corleone

Administrator
Sayfa Yöneticisi
9 Nis 2022
16
0
tenis_.jpg

Tenis Nedir ve Tenis Nasıl Oynanır?​

Olimpik bir spor olan tenis, teke tek oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabilmektedir. Tenisçiler, ellerinde bulunan raketler vasıtası ile lastikten özel olarak yapılmış keçeli tenis topuna vurarak, topu rakip yarı sahaya geçirmeye ve rakibin topu karşılayamamasını sağlamaya çalışmaktadır. Tenisin kendine özgü kuralları içerisinde en çok puanı toplayan taraf, oyun sonunda kazanan olur. Tenis 1800’lü yılların sonlarından itibaren oynanıyor olsa da tenisteki kurumsallaşma 1 Mart 1913’te Uluslararası Tenis Federasyonu’nun kurulmasıyla ivme kazanmıştır. Merkezi Londra’da bulunan bu kuruluşa 1953 yılında kurulan Türkiye Tenis Federasyonu da üyedir.

Tenisin Kuralları Nelerdir?​

Tenis oynanan alana “kort” denir. Profesyonel olarak tasarlanmış tenis kortu dikdörtgen biçimindedir. Bu tenis kortu, 23.77 metre uzunluğa ve 10.97 metre genişliğe sahip olup tam ortasında 1.07 metre yüksekliğine paralel olarak dikilmiş iki direğe gerilmiş file bulunur ve bu file kortu iki eşit parçaya ayırır. Bu file gergin olmalıdır ve içinden top geçirmemesi için oldukça sıkı bir dokumaya sahip olmalıdır. Bir oyuncu tarafından rakibe doğru atılan top rakibin topa vurmasından önce atıldığı yarı sahanın içerisinde sekerse, oyuncu topa vuramazsa, oyuncu topa vurduktan sonra top fileye çarparsa, oyunu topa vurduktan sonra top kort dışına çıkarsa, top oyuncunun vücuduna değerse, top rakete birden fazla kez değerse ya da raket fileyi geçerse, faul olur ve atış tekrarı yapılır. Tekrarı yapılan atışta da bu yasaklardan birinin yaşanması halinde atış sırası karşıya geçer.

Tenis üç ya da beş set olmak üzere oynanan bir spor olup üç setlik maçlarda setlerden ikisini, beş setlik maçlarda ise setlerin üçünü alan taraf maçı kazanır.

Maçta ilk alınan sayıyla sporcu(lar) 15, ikinci atılan sayıyla 30, üçüncü atılan sayıyla da 40 puana ulaşırlar. Dördüncü puanın alınmasıyla set kazanılır. Eğer iki taraf da aynı puana gelirse maç berabere kalır.

Taraflardan birinin servis kullanmasıyla başlayan tenis maçında servis atışı sıra ile yer değiştirir. Servis, belirlenen çizginin arkasından belirlenmiş kurallar dahilinde yapılmalıdır. İlk servis soldan, ikinci servis sağdan atılmalıdır.

Servis kullanılırken top fileye takılırsa, top alandan dışarı çıkarsa, ya da servis karesi dışında bir kısma giderse faul olur ve ikinci bir servis hakkı tanınır. Hatalardan birinin tekrarlanması halinde servis şansı karşı tarafa geçer ve oyuncu puan kaybeder.
 
Üst