Kripto sektöründen son gelişmeler: Ethereum, Meta, Mastercard

Corleone

Administrator
Sayfa Yöneticisi
9 Nis 2022
16
0
Ethereum.jpg
Ethereum’un ilk ana ağı Shadow Fork’u devreye alındı

Kripto para piyasasının en büyük altcoin'i Ethereum’un geliştiricileri, destek ağını bir hisse ispatı (PoS) modeline aktarmaya devam ederken Ethereum'un ilk ana ağ Shadow Fork, yayına alındı.

Ethereum geliştiricileri, mevcut iş ispatı (PoW) konsensüs mekanizmasının yerini alacak bir PoS konsensüs algoritmasına çok aşamalı bir geçiş üzerinde çalışmaya devam ediyor. PoS modelinde işlemler, madenciler yerine pay sahipleri tarafından çalıştırılan node’ler tarafından doğrulanacak. İhraç modelinin değişmesinin, PoW üzerinde çalışan Bitcoin ağına göre önemli bir çekişme noktası olan ağın çalışması için gereken enerjiyi önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

Ethereum geliştiricisi Jayanthi, Shadow Fork’un bazı verilerinin ana Ethereum ağıyla paylaşacağını, bu nedenle bazı işlemlerin her iki zincirde de görünebileceği konusunda uyardı. Shadow Fork, geliştirici Marius Van Der Wijden tarafından paylaşılan bir blok gezgini sayfasına göre, ortalama 14,8 saniyelik blok süresi ile 1.166.016 işlem gerçekleştirdi.

Galaxy Digital Research Associate Christine Kim'e göre Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Shadow Fork’unun sonucunun son birleşmenin zamanlamasını belirlemek için kritik nokta olduğunu söyledi.

Meta, Horizon Worlds Metaverse’ünde gelir modellerini test etmeye başladı

Meta, içerik oluşturucuları destekleme konusundaki devam eden çalışmaların bir parçası olarak, içerik oluşturucuların Horizon Worlds'te oluşturdukları içeriklerden para kazanmanın farklı yollarını denemelerini sağlayacak birkaç yeni aracı test etmeye başladıklarını duyurdu.

Şirket, test aşamasında içerik oluşturucuların sürekli gelir elde etmeleri, kullanıcıların dijital ürünler ve hizmetler satın alabilecekleri uzun vadeli Metaverse vizyonu için denemelere başladığını belirtti.

Meta tarafından yapılan açıklamada Metaverse’ün yeni bir yaratıcılık düzeyi getirecek ve yeni nesil yaratıcılar ve işletmeler için tutkularının peşinden gitmeleri ve geçim kaynakları yaratmaları için yeni fırsatlar oluşturacağı görüşü paylaşıldı.

Bunun yanında Meta, geçen sene Ekim ayında duyurduğu ve Horizon Worlds geliştiricilerine kaynak sağlamak adına ayrılan 10 milyon dolarlık Horizon Creators Fund'u daha da genişletileceğini duyurdu.

Mastercard, Metaverse ve kripto ile ilgili 15 marka başvurusunda bulundu

Mastercard, NFT destekli multimedya, dijital ürünler için pazar yerleri ve Metaverse ödeme işlemi işleme ve e-ticaret yazılımı ticari işlemleriyle ilgili 15 marka başvurusunda bulundu.

Mastercard tarafından yapılan başvurularla ilgili elde edilecek markaların ne zaman ve nasıl kullanacağı ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Zira yapılan başvuru türünde marka kullanımları için bir tarih verilmemekle birlikte gelecek dönemlerde kullanılmak üzere alınan bir aksiyon olarak görülüyor.

Küresel ödeme şirketleri, kripto sektörüyle yakından ilgileniyorlar. Örneğin Mastercard’ın en büyük rakibi Visa, kripto endüstrisiyle ilgili önemli yatırımlar yapıyor. Bu alanda istihdam artışına giden şirket, geçen sene CryptoPunk NFT’si alımıyla adından söz ettirmişti.

Bunun yanında American Express, diğer sektörlerle birlikte sanal bir ödeme kartının elektronik bir mobil cüzdana transferini kolaylaştırmak için indirilebilir yazılım için Mastercard ile benzer ticari markalar için başvuruda bulunmuştu.
 
Üst