Futbolda Ülke Puanı Nasıl Hesaplanır?

3 May 2021
22
0
Ülkelerin tamamen futboldaki 5 yıllık başarılarına bağlı olarak belirlenen sıralamada UEFA Türkiye bakımından örnek olarak verilebilecektir. UEFA bunu yaparken Şampiyonlar Ligi’ni de baz alır. Futbolda ülke puanı nasıl hesaplanır sorusu düşünülür iken öncelikle bu bilgileri bilmek gerekir. Şampiyonlar Ligine ve aynı zamanda da Avrupa Ligine gönderilecek takımların belirlenmesi için bu süreç gereklidir. Ülkelerin 5 yıllık puanları bir araya alınır ve buna göre belirlenir. Kötü bir sezonunuz oldu ise iyi bir sezon ile bu 5 yıllık süreçte bunu nötrleyebilirsiniz.
UEFA Ülke Bazında Puanlama Nedir?
Puanlama Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’ne gidecek takımların belirlenmesini sağlar ve bölgesel lig bazında ülkelerin değerini arttırır. Elbette bu puanlar futbolcuları ve transferleri de olumlu biçimde etkileyecektir.
futbol.png

Aynı zamanda puanlamalara ek olarak bonuslar da yer alır ve bunlar da ciddi farklara neden olabilmektedir.
UEFA Puanları Ülke Bazında Nasıl Hesaplanır?
Eleme sürecinde hesaplamalar farklıdır ve gruplar sürecinde de hesaplamalar farklı biçimde yapılmaktadır. Elemede galibiyet 1 puan iken beraberlik 0,5 puan olarak belirlenir. Grup süreci ve sonrasında ise galibiyet 2 ve beraberlik 1 puan olarak belirlenir. Bazı durumlarda galibiyet 3 puan olarak da görülür. Bonuslar ise gruplara kalma bonusu, çeyrek finale çıkma bonusu, yarı finale ve finale çıkma bonusu olarak bunu başarabilen tüm takımlara verilmektedir.
 
Son düzenleme:
Üst