Futbolda Ofsayt Ne Zaman Çıktı?

3 May 2021
15
0
Futbolda ofsayt nedir ve futbolda ofsayt ne zaman çıktı sorularını sıklıkla görmek mümkündür çünkü futbol eskiden pek fazla kurallara sahip bir oyun değil iken özellikle 19.yüzyılın sonlarında ve 20.yüzyılda büyük bir önem kazanarak belirli kurallar ile oynanmaya başlamıştır. Bu kurallar oldukça fazladır ve ofsayt bunlardan sadece biridir. Ancak özellikle pek fazla değişmeyen kurallardan biri olması nedeniyle de ön plandadır. Futbolda en sık duyulan terimlerden biri ofsaytın tarihçesine bakmadan kelime anlamını da incelemek gerekir.
Ofsayt Nedir?
Ofsaytın ne olduğu en az tarihçesi kadar önemlidir. Ofsayt, topun herhangi bir kalenin tarafına doğru yönelmiş halde iken, o kale hangi takıma ait ise o takımın oyuncuları oraya yöneldiğinde top asıl hücum yapan takımda ise kaleciye en yakın olan 11 oyuncudan biri ofsayt yapmış olur. Burada önemli olan oyuncunun rakip takımın kalesinin oyundaki toptan veya rakip oyuncuya kıyasla kaleye daha yakın olması durumunda bu ofsayt olmaktadır.
Futbolda Ofsayt Ne Zaman Çıktı.jpg

Ofsayt İlk Ne Zaman Çıkmıştır?
Ofsayt 19.yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkar. Ofsayt Eton College’da ortaya çıkmıştır. Aslında oynanan oyun futbol değil ancak ona çok benzeyen Field Game idi. Başta ofsayt benzer bir anlama gelse de günümüzdeki şekilde değildi ve iyileştirilerek günümüze geldi. Her okulun ofsayt anlayışı farklı iken okullar arasındaki bir turnuva sonucunda ortak bir kurala varılmıştır.
 
Son düzenleme:
Üst