Futbolda İlk Dünya Kupası Kazanan Ülke

3 May 2021
20
0
Futbol yüzyıllardır oynanan bir oyun olmakla birlikte son 100 yıldır ciddi bir ortak anlayış benimsenmiştir. Futbol global hale gelmiştir. Bunun temelleri 1800lerde atılmış olsa da özellikle 20.yüzyılda futbol daha çok bir dünya sporu haline gelmiştir. Bu sayede dünyanın pek çok yerine de daha fazla yayılmıştır. Bunu tescillemek adına federasyonlar kurulmuştur ve ortak ligler benimsenmiştir. Futbolda ilk dünya kupası kazanan ülke de bu şekilde ligler sayesinde belirlenmiştir. İlerleyen yıllarda ise lig sayısı artmış ve ligler bölgesel olarak da ayrılmıştır.
Futbolda Dünya Kupası İlk Ne Zaman Başlar?
Futbolda dünya kupası ilk olarak 1930 yılında başlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi temelleri 19.yüzyılda atılsa da en önemli etkilerini 20.yüzyılda görmek mümkündür. 1930 yılında başlayan lig, 4 senede bir oynanmıştır. Ancak II. Dünya Savaşı nedeni ile 1942 ve 1946 yıllarına yapılamamıştır. Bunun dışında her senenin kazananları bellidir ve ülkeleri bir araya getiren, milli duyguları yükselten ve futbola yaklaştıran önemli bir organizasyondur.
Futbolda İlk Dünya Kupası Kazanan Ülke.png

Futbolda Dünya Kupası Kazananları Sırasıyla Kimlerdir?
Her 4 senedir yapılan ve ilki 1930 yılında kazanılan kupa günümüzde halen devam etmektedir. Dünya kupasının ilk kazananı 1930 yılında Uruguay olmuştur. Ardından iki kez İtalya, Uruguay, Batı Almanya, iki kez Brezilya, İngiltere, Brezilya, Batı Almanya, Arjantin, İtalya gibi ilerlemekte ve günümüzde ise son olarak 2018 yılında Rusya kazanmıştır.
 

Ekli dosyalar

  • Futbolda İlk Dünya Kupası Kazanan Ülke.png
    Futbolda İlk Dünya Kupası Kazanan Ülke.png
    945.8 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
Üst