Futbolda Draft Ne Demek?

3 May 2021
24
0
Draft bir nevi seçmedir. Genellikle basketbolda karşımıza çıkan ve NBA’da görünen draf sistemi sayesinde aslında takımlar ve oyuncular arası yarışı da kızıştırır. Draft sistemi sayesinde takımlar ortalama bir güce sahiptir ve bu takımlar arası yarışı daha da güç bir hale getirir. Ortak ve adil bir güce sahip olan takımlar arasında bu en çok ligde biraz daha geride kalan takımlara yarar çünkü çok iyi oyuncuların seçilmesini sağlamaktadır. Bunun gibi pek çok faktöre sahip olan draft futbola da geçmiştir ve bu nedenle futbolda draft ne demek sorusunu duymak mümkündür.
Futbolda Draft Ne Demek.jpg

Draft Nedir?
Draft seçme demektir. NBA’de yapılan seçmelerdir. Sezon boyunca bu seçmelere katılacak oyuncular belirlenir ve ardından seçme sonucunda bu oyuncular takımlara yerleştirilir. Bu sayede bir diğer sezonda tüm takımlar ortalama bir güce sahip olarak görünür ve bu sayede lig daha heyecanlı geçer. Ancak oyuncuların draft yani seçmeler sonrasında çıktıkları takımı seçmeme şansları vardır. Bu sayede oyuncular başka bir seçmeye katılabilirler ve en az 2 tur olarak yapılan bu seçmeler oyunculara seçme haklarını sunar.
Futbolda Draft Nasıl Yapılır?
Futbolda ise basketbolunun tersine gençler tercih edilir. Basketbolda yaşın 19 yaşından büyük olması gerekir iken futbolda en fazla 22 yaşına kadarki oyuncular sıralanmıştır. Bir önceki sezonda ligi son bitiren takım ise ilk oyuncuyu seçer ve bu şekilde ilerler.
 
Son düzenleme:
Üst