Futbolda Altyapının Önemi

3 May 2021
26
0
Futbolda altyapı oldukça etkili bir faktördür. Futbolcuları çok daha eğitimli ve kurallara uygun hale getirir iken onlara en kaliteli çalışma ortamını da sunmaktadır. Altyapıda yetişmeden bir kulüp tarafından geç şekilde keşfedilen futbolcular iyi olsa da takım ve disiplin algısından uzak olurlar. Burada ise futbolda altyapının önemi gözle görülür biçimde dikkat çekmektedir. Altyapıda yetişen futbolcular sahaya çıkmaya çok daha alışkın olurlar ve futbol disiplinine sahip olurlar.
Futbolda Altyapı Nedir?
Futbolda altyapı kulüp bazında gerçekleşmektedir. Yani kulüplerin kendi altyapısı bulunmaktadır ve her kulübün alt yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle yetiştiği alt yapı da genç futbolcuların gelişimini etkilemektedir. Bazı takımların alt yapıları daha disiplinlidir ve bu futbolcuların daha gelişmiş olmasını sağlamaktadır. Futbolda alt yapı ile ilgilenilir iken sabır faktörü önem arz eder. Gençlerin büyümesi ve yetişmesi ile birlikte gösterilen sabır faktörü kulüplere ciddi bir kazanç olarak geri dönecektir.
Futbolda Altyapının Önemi.jpg

Futbolda Altyapı Neleri Değiştirir?
Altyapı en önemli olarak kulübü maddi olarak desteklemektedir. Kulübün kendi alt yapısından kiralanan oyuncular kulübe maddi olarak getiri sağlar ve aynı zamanda alt yapıda kaliteli ve genç oyuncuların bulunması kulübün sürekli başka yerlerden oyuncu transfer etmemesini sağlar ve bu sayede yüklü miktarlarda harcamalar yapılmaz. Buna ek olarak alt yapıda yetişmiş oyuncular daha disiplinlidir ve bu sayede futbolu en iyi şekilde oynar.
 
Son düzenleme:
Üst