Futbolda 3 Puanlı Sisteme Ne Zaman Geçildi?

3 May 2021
32
0
3 puanlı sistem sadece futbolda kullanılan bir sistem olmamak ile birlikte 3 puanlı sistem dışında da genel olarak tüm sistemlere geçiş uluslararası federasyonlar tarafından anlaşılarak sağlanır. Yani ortak bir karar olup tüm ligler için geçerlidir ve tüm takımlar bu kapsamda yer alır. Futbolda da bu yaşanmaktadır. Buna örnek olarak 3 puanlı sistem verilebilir. Futbolda 3 puanlı sisteme ne zaman geçildi veya futbolda 3 puanlı sistem nasıl uygulanır gibi pek çok soruyu sormanız bu nedenle oldukça doğaldır.
3 Puanlı Sistem Nedir?
Futbolda 3 puanlı sisteme bakmadan önce genel olarak 3 puanlı sistemin ne olduğundan bahsetmek gerekmektedir. 3 puanlı sistem liglerde veya turnuvalarda kazanan kişi veya takıma 3 puan verilmesidir. Özellikle futbolda bunu görebilmek mümkündür. Ancak bunun dışında berabere de kalınabilir ve burada her iki takım 1 puan almış olur. Takımları başarıya götüren bu puanlardır. Takımların kazanması bu nedenle önemlidir. 3 puan bazı durumlarda ciddi farklara ve sıralama değişikliklerine neden olabilmektedir.
Futbolda 3 Puanlı Sisteme Ne Zaman Geçildi.png

Futbolda 3 Puanlı Sistemin Tarihçesi
Eskiden kazananın iki puan aldığı ve berabere kalanların 1 puan aldığı sistem söz konusu idi. Ancak bu durumda berabere kalan ve kazanan arasında ciddi bir puan farkı olmaz ve bu da olumsuz etkilere neden olurdu. Bu nedenle 3 puanla sisteme geçilmiştir. İlk olarak 1980lerde başlayan bu uygulama en çok 1990lardan kendisini göstermeye başladı.
 
Son düzenleme:
Üst