Futbol Sahaları Neden Yeşil?

3 May 2021
26
0
Futbol ilk olarak oynanmaya başladığı yüzyıllarda bir saha algısı yok idi. Saha algısı ileriki yüzyıllarda alanı çevrelemek adına oluşturulmuş bir özelliktir ve günümüzde uluslararası standartları bulunmaktadır. Tüm sahalar bu uluslararası standartlara uygun olarak yapılmaktadır. Futbol sahaları belirli bir renge ve belirli bir dizayna sahiptir, bunun dışına çıkılamaz. Bu nedenle futbol sahaları neden bu şekildedir, futbol sahaları neden yeşil gibi sorular sorulmaktadır.
Futbol Sahaları Neden Yeşil.jpg

Futbol Sahası Ölçüleri Nasıldır?
Futbol sahası ölçüleri eskiden saha algısı olmadan önce yok idi. Ancak futbolun gelişmesi ve yayılması ile birlikte birtakım saha ölçüleri oluşmaya başlamıştır. Bu senelerce değişerek günümüzdeki uluslararası standartlara gelmiştir. Futbol sahası ölçüleri bu uluslararası standartlara uygun biçimde yapılmalıdır. Bu ölçü dikdörtgen biçimdedir öncelikle. Net bir sayı olmamak ile birlikte birtakım ölçü aralıkları verilir. Eni 45-90 metre arasında, boyu ise 90-120 metre arasında olmalıdır. Uluslararası standartlar söz konusu olduğunda ise 64-75 metre arasında, 105-120 metre arasında olmalıdır. Aynı zamanda saha boyuna ve enine göre tam yarıdan ayrılmalıdır ve diğer ölçüler de buna göre belirlenmelidir.
Futbol sahaları Neden Yeşil Olur?
Futbol sahası ölçüleri uluslararası standartlara uymak ile birlikte aynı şey sahanın rengi için de geçerlidir. Sahte çim dediğimiz gerçek çime en yakın kalitede yeşil çim kullanılmaktadır. Futbol en iyi olarak çim sahada oynanmaktadır.
 
Son düzenleme:
Üst