Düdükten Önce Futbolda Ne Kullanılırdı?

3 May 2021
20
0
Futbolda hakem olmazsa olmaz bir unsurdur. Aslında sadece futbolda değil, pek çok sporda hakem şarttır. Hakem kuralları bilir ve olası kural ihlallerini görerek bu konuda uyarısını yapar. Futbolda da uyarılar adına kırmızı, sarı kartlar bulunmaktadır. Bunun yönetimi hakeme aittir ve hakem tüm futbolu dikkatli bir biçimde izleyip gerekli zamanlarda müdahale etmelidir. Bunu günümüzde düdük ile yapmakta olup ilk günden beri futbol düdük ile oynanmamakta idi. Ne ile oynandığı ise merak konusu olup düdükten önce futbolda ne kullanılırdı sorusu sıklıkla sorulmaktadır.
Düdükten Önce Futbolda Ne Kullanılırdı.png

Düdük İlk Ne Zaman Kullanılmıştır?
Düdük ilk olarak 1878 yılında kullanılmıştır. Yani aslında düdük kullanımı da oldukça eski olup, futbol ise en eski oyunlardan biridir. Elbette yüzyıllardır oynanan futbol günümüze birtakım değişiklikler ile gelmiştir ve ulusal bir kurallar bütünü üzerine oturmuştur. Eskiden bölgesel kurallar ile oynanan ve değişiklik gösteren futbol günümüzde ortak kurallara sahiptir. Buna düdük de örnek verilebilir. Çünkü düdük öncesinde her bölgede farklı şeyler kullanılmakta idi. Düdük ise her bölgeye eşit bir tarihte gelmemiştir.
Düdükten Önce Futbolda Kullanılan Şey Nedir?
Futbolda düdükten önce pek çok şey kullanılmakta idi. Bu bölgesel olarak değişiklik göstermek ile birlikte genellikle bir mendil, bez gibi kumaş parçaları kullanılmaktadır. Özellikle de renk olarak beyaz mendil tercih edilir idi. Kolaylıkla görünmesi açısından bu tercih edilmekteydi.
 
Son düzenleme:
Üst