Buz Hokeyi Nedir?

Corleone

Administrator
Sayfa Yöneticisi
9 Nis 2022
16
0
buzhokeyi.jpg

Buz Hokeyi Nedir?​

Buz hokeyi kaygan bir buz zemini üzerinde oynanan bir oyundur. Hokey topu ve hokey sopaları ile oynanan diski kaleye atmak için çaba gösterilen bir oyundur. Diski kaleye sokarak sayı alma işlemi gerçekleştirilen bir oyundur.

Buz hokeyi çok zevkli bir şekilde oynanan oyun olarak bilinmenin yanı sıra, toplam takımda bir kaleci olarak altı oyuncu sürekli olarak oynamaktadır. Her oyunda olduğu gibi buz hokeyinde de belli başlı kurallar mevcuttur. Buz hokeyi oyuncuları ara ara yöneticiler tarafından dinlenmeleri açısından oyuncu değişikliğine gidebilir. Buz hokeyinde, bir kaleciden oluşmakla birlikte iki savunma oyuncusu ve üç de hücum oyuncusu ile oynanır. Buz hokeyinde taktiksel oynamak oyun refahı için çok önemli bir kuraldır. Buz hokeyi diğer oyunlar gibi çok yorucu bir oyundur. Buz hokeyi oyunu için oyuncular tarafından gerekli ekipmanlar titizlikle giyilmektedir. Genellikle buz sahaları 61 metre uzunluğunda olmakla birlikte, 30 metre eninde olmaktadır. Çok zevkli bir oyun olan buz hokeyi kaygan bir zemin üzerinde oynanan ve çok bilinen bir oyundur.

Buz Hokeyi Kuralları Nelerdir?

Diğer spor dallarında çeşitli kurallar olmakla beraber buz hokeyinde de bazı kurallar mevcuttur. Buz hokeyinde kurallara uymayan oyuncular oyundan saf dışı edilmektedir. Buz hokeyi 20 dakikadan oluşmaktadır ve 3 devre olur. Buz hokeyinde her devre arasında 15 er dakikalık molalar oluşmaktadır. 2 takımda toplam 20 oyuncu oluşmakta olup bunların 2 si kalecidir. Buz hokeyinde oyunu yöneten toplam 6 tane hakem bulunmaktadır. Buz hokeyinde her devre arasında muhakkak kale değişikliğine gidilmektedir.

Buz Hokeyi Kaç Kişiyle Oynanır?

Buz hokeyi bir kaleci olmak üzere beş oyuncuyla oynanan bir oyundur. Bir takımda tam olarak 20’den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kural ihlali meydana getirdiği taktirde hakem bir takımı bir süreliğine 5 kişi ile oynatabilir. Buz hokeyinde kural ihlali yapan takım hakem tarafından belirlenmekte olup oyunda belirli bir süreliğine 5 kişi ile oyuna devam eder. Buz hokeyinde oyuncular buz üzerinde büyük bir efor sarf ettikleri için çok bitkin ve yorgun düşebilirler. Büyük bir uğraş isteyen buz hokeyi hak edenin kazandığı bir oyun olarak ismini bizlere duyurmaktadır.

Buz Hokeyi Kaç Devreden Oluşur?

Her oyunda devreler olduğu gibi buz hokeyinde de devreler oluşmaktadır. Buz hokeyinde toplam 3 devre oluşmaktadır. Her devreden sonra yaklaşık olarak oyuncular 15 dakikalık bir mola verir. Bu molada oyuncular dinlenir, eksiklerini tamamlar ve koçların taktiklerini dinler. 15’er dakikalık mola sürelerini kullanan oyuncular dinlendikten sonra oyuna kaldığı yerden devam ederler.

Buz Hokeyi Nerede Oynanır?

Buz hokeyi hemen hemen çoğu ülkede oynanan bir oyundur. Buz hokeyinde öne çıkan ülkeler Rusya Finlandiya İsveç, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Slovakya gibi ülkelerdir. Hemen hemen birçok ülke tarafından oynanan buz hokeyi, çok sevilen bir oyun olarak günümüzde belirmektedir.
 
Üst