Bilgi Borsa Nedir Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Axart

Administrator
Sayfa Yöneticisi
12 Mar 2022
96
3

borsa nedir.jpg

Borsa Nedir?​

Borsa, yatırım yapmak isteyen bireylerin dev şirketlere ortak olabilmesini ve bu şirketler aracılığıyla kar elde edebilmesini sağlayan bireysel bir yatırım aracıdır. Hem Türkiye'nin hem de dünyanın en büyük şirketlerine yatırım yapabilme ayrıcalığı sunan borsa, aslında çok riskli yatırım araçları arasında gösterilir. Ancak, kurallara göre oynandığında oldukça güvenli bir yatırım aracı olan borsadan yüksek kâr payları da elde edilebilir. Yatırımların değer kazanması için bazen yıllarca bazen yalnızca birkaç gün beklemek yeterli olabilir.
Borsada, şirketlerin her birinin toplam piyasa değeri bulunur. Bu değerler, her şirkette değişiklik gösterebilir. Şirket hisseleri genelde belirli bir seviyede payı ifade eder. Şirketlerden bazıları payları milyarlara bölebilir. Bölünen pay sayısı da değişiklik gösterir. Şirketler yılda bir ya da iki defa, bazen de üç ya da dört defa kâr payı yatırır. Eğer şirketler kâr payı dağıtma hakkı almışsa elde edilen gelir hissedârların yani borsa yatırımcılarının hesaplarına otomatik olarak aktarılır. Borsada hissedâr olduktan sonra bazı haklar elde edilir. Bu haklar; kâr payı dağıtım hakkı, sermaye artırımına katılma hakkı (bedelsiz ya da bedelli), genel kurulda oy kullanma hakkıdır. Hissedarlar, genel kurulda oy kullanarak şirketin alacağı önemli kararları, yönetim kurulu değişiklikleri gibi konuları belirler. Borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, birden fazla hisse satın alabilir ya da satın aldığı hisseleri satarak kâr payı elde edebilir.

Halka Arz Nedir?​

Halka arz, aslında bir şirkete ortak olmanın ilk adımı olarak tanımlanıyor. Halka arz olunması; şirketlerin pay senetlerini çok sayıda yatırımcıya çağrı ve ilan yoluyla satışını ifade etmektedir. Yeni yatırımcıların, arabasını kullandığı bir otomotiv firmasına veya çok sık alışveriş yaptıkları bir market zincirine ortak olmalarına imkân sağlıyor. Böylece yatırımcılar sadece tüketimine değil, ilgili şirketin üretimine ve büyümesine de ortak olmuş oluyor.
Şirketlerin halka arz olması, gelecekteki yatırımları için büyük bir finansman kaynağı sağlayarak, planlı büyüme modellerini de destekliyor.
 
Üst