Bitcoin neden düşüyor? Son BTC düşüşünde öne çıkan 2 faktör

Corleone

Administrator
Sayfa Yöneticisi
9 Nis 2022
16
0
Bitcoin neden düşüyor.jpg
Bitcoin (BTC), Nisan ayının ilk günlerde yatay konumunu düşüş yönlü bozduktan sonra dün 39.500 dolara kadar gerileyerek ayın dip seviyesini gördü

3 hafta sonra yeniden 40.000 dolarlık psikolojik seviyesinin altını test eden Bitcoin fiyatı Nisan ayında hem geleneksel piyasalardan hem de sektör içi gelişmelerden etkilendi. Bitcoin neden düştü sorularına yanıt olarak piyasada öne çıkan çıkarımlar arasında son zamanlarda Bitcoin’in hisse piyasalarıyla yükselen korelasyonu öne çıkıyor.

Kripto para düşüşü ile ilgili Blockchain verileri ise toplu satışların Bitcoin madencilerinden kaynaklı olabileceğine yönelik bazı ipuçları sunuyor.

Bitcoin düşüşü, hisse piyasalarına bağlı olarak derinleşiyor

Bitcoin (BTC), haftanın ilk gününde küresel hisse piyasalarını takiben 40.000 doların altına geriledi. Son fiyat hareketlerine göre yatırımcılar, enflasyon ve yavaşlayan ekonomik büyümeye yönelik endişeleri fiyatlıyor gibi görünüyor. Buna bağlı olarak ülke ekonomilerine yönelik endişeler arttıkça yatırımcıların portföylerindeki kripto ve hisse senetleri gibi riskli varlıklarını azalttığı görülüyor.

Güvenli liman varlığı olarak görülen altın, hafta başında yukarı yönlü hareket ederken 1.950 doların üzerini test etti. Teknoloji hisseleri ağırlık Nasdaq borsası ise ay başından bu yana yüzde 6’ya yakın bir düşüşe sahip. Diğer yandan Bitcoin ile Nasdaq 100 endeksi arasındaki son 3 aylık korelasyonunun yeni bir zirveye ulaştığı görülüyor. Bitcoin Nisan ayı düşüşü ise ayın ilk yarısının bitmesine yakın yüzde 13 oranında gerçekleşti.

Blockchain verileri, son BTC satışlarını Bitcoin madencilerinin tetiklediğini gösteriyor

Blockchain verileri, Bitcoin madencileri çıkışlarının son zamanlarda artmaya başladığını gösteriyor. Bu durumun ise Bitcoin fiyatının 42.000 dolarlık desteğinin altına sarkmasında önemli rol oynadığı düşünülüyor.

Blockchain verileri arasında madenci çıkışları olarak ölçülen değerde görülen artışlar Bitcoin madencilerinin cüzdanlarından kripto varlık çıkardıkları anlamına geliyor. Buna göre portföylerinde yüksek miktarda kripto varlık tutanların satışa geçtiği algısıyla Bitcoin düşüşünün tetiklenebileceği görüşü ağır basıyor.

Diğer yandan madenci çıkışları göstergesinin son 3 aylık görünümü, satışlardan hemen önce ani artışlara sahip. Bu, son Bitcoin düşüşünde madencilerin etkin bir rol oynayarak 42.000 doların desteğinin altında sert düşüşe neden olduğu görüşünü destekliyor.

Benzer eğilimin son birkaç ayda tekrar etmesi Bitcoin madencilerin düzenli olarak Bitcoin satışı gerçekleştirdiklerini işaret ediyor. Bitcoin madencilerinin satışlarını tamamlayıp tamamladığı henüz net değil. Ancak eğilimin devam etmesi durumunda kripto paraların yeniden yükseliş ivmesine gireceği görülebilir.

Bitcoin fiyatında son durum

Bitcoin’in 40.000 doların altına doğru hızlı düşüşü piyasa katılımcıları arasında bir paniğe yol açarken kripto paralar yeniden yükselecek mi sorusunu akıllara getiriyor. Zira bazı piyasa yorumcuları 40.000 doların altında düşüşlerin derinleşebileceğine dair görüş bildiriyorlar.

Öte yandan dün 39.500 dolara kadar gerileyen BTC/USD, Ocak ayı orijinli yükselen trend çizgisini bir kez daha test ettikten sonra bugün yeniden 40.000 dolara geri döndü. Bitcoin fiyatı, güne 39.530 dolardan başladıktan sonra öğle saatlerinde yüzde 1,5 oranında artışla 40.150 dolar seviyesinde el değiştiriyordu.
 
Üst