Beyzbol Nasıl Oynanır ?

Corleone

Administrator
Sayfa Yöneticisi
9 Nis 2022
16
0
Beyzbolnasıl.jpg
Beyzbol Nasıl Oynanır?

Beyzbol 27 metrelik bir alanda ikiye ayrılan bir sahada oynanır. Saha iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İlk hücumu misafir takım yapar. Ev sahibi takım hücum hakkını sonra kullanır. Beyzbolda oyunun hangi elle oynandığı çok önemlidir. Bu oyunda sol elini kullananlar genelde kaleci olurken sağ elini kullananlar oyunun tamamında aktif olabilirler.

Beyzbol Kuralları​

Beyzbol kuralları, dışarıdan bakıldığında biraz karmaşık görünebiliyor; ancak aslında bu spor herkesin kolayca kavrayıp uygulayabileceği kurallara sahip. Sen de aşağıdaki kural listesine göz atabilir ve beyzbol hakkında bilgi edinebilirsin.

  • Beyzbolda sayılar hücum pozisyonundayken alınabiliyor. Bu nedenle de defans pozisyonundaki takım, sayı yememek ve hızla hücum pozisyonuna geçme amacıyla hareket ediyor.
  • Defans pozisyonundaki takımın hücum pozisyonuna geçmesi için karşı takımın vurucusunu oyun dışı bırakması gerekiyor. Vurucu oyuncu, kendisine atılan topu üst üste üç kez karşılayamazsa "strikeout" kararıyla kulübeye dönüyor ve yerine başka bir takım arkadaşı geliyor. Bir devrede 3 oyuncusu kulübeye dönen takım, hücum hakkını yitirip defans pozisyonuna geçiyor.
  • Hücum pozisyonundaki takımın sayı alması ise oldukça basit. Vurucu oyuncu, kendisine doğru gelen topa tutucudan önce sopasıyla müdahale eder ve hızla koşarak tüm kaleleri aşıp sayı kalesine ulaşırsa, takımının hanesine sayı yazdırmış oluyor.
  • Atış, tutuş ve vuruşların oyun kuralları dahilinde olup olmadığına tutucu pozisyonundaki oyuncunun hemen arkasında yer alan gözlemci hakemler karar veriyor.
  • Eğer hem atış, hem de vuruş nizami bir şekilde gerçekleşirse, iki takımın oyuncuları arasında "base steal" mücadelesi başlıyor. Fiziksel gücün en çok ortaya çıktığı base steal safhasında, vurucu oyuncu tüm kaleleri aşıp bir an önce sayı kalesine ulaşmaya çalışıyor. Defans pozisyonundaki takımın oyuncuları ise vurucunun uzağa fırlattığı topu bir an önce yakalayıp 1. kaledeki arkadaşlarına ulaştırmaya çalışıyor.
  • Vurucu, rakip takım topu yakalayıp kaledeki oyuncularına iletemeden koşusunu tamamlarsa takımı adına sayı kaydetmiş kabul ediliyor.
  • Vurucu oyuncu koşusunu tamamlamadan önce rakip takım oyuncuları topu yakalayıp kaledeki arkadaşlarına iletirse, vurucu oyuncu başarısız kabul ediliyor ve "ground out" kararıyla oyun dışı kalıyor.
  • Vurucunun vurduğu top rakim takım oyuncuları tarafından yere temas etmeden önce yakalanırsa "flyout" kararı veriliyor ve vurucu yine oyun dışı kalıyor.
  • Beyzbolda en değerli sayıya ise "home run" adı veriliyor. Home run gerçekleşmesi için ise vurucu oyuncunun ve diğer takım arkadaşlarının rakip takım topu yakalayıp kendi arkadaşlarına iletmeden önce saha çevresindeki koşularını tamamlamaları gerçekleşiyor. Koşu tamamlandığında sayı kalesinde ne kadar oyuncu varsa, hücum takımı o kadar sayı kazanıyor ve rakibiyle arasındaki skor farkını açma şansı yakalıyor.
  • 9 devre üzerinden oynanan beyzbol müsabakaları, devreler sona erdiğinde önde olan takım tarafından kazanılıyor. Eğer 9 devre sonunda skorda eşitlik varsa, oyun sonuna en az 1 devre daha ekleniyor. Skorda denge yine bozulmazsa iki takımdan biri uzatma süresini skor olarak önde tamamlayıncaya kadar yeni uzatmalar oynanmaya devam ediyor.
 
Üst