Basketbolda Pas Çeşitleri

3 May 2021
20
0
Basketbolda birçok atış biçimi bulunmaktadır. Bu potaya yapılan atış olabileceği gibi bir diğer biçimde de birbirine yapacakları atış olabilir. Basketbolda buna pas denir ve pas birden fazladır. Basketbolda pas atmak aynı takımda oynayan oyuncular arasındaki atış biçimidir. İkiye ayrılır ve bunlardan ilki tek elle atılan paslar, diğeri ise çift elle atılan paslardır. Ancak sadece bu yeterli değildir. Basketbolda pas çeşitleri daha fazladır ve iki ana başlığın da birden fazla alt başlığı bulunmaktadır.
Basketbolda Pas Nasıl Yapılır?
Pas atmak iki kişi arasında topun iletilmesi işlemidir ancak bu iki kişi aynı takımdan olmalıdır. Aynı takımdaki iki kişi arasında ilerleyen top bu ilerlemeyi pas atışları ile sağlar. Basketbolda pas atabilmek kadar o pası doğru atabilmek de önemlidir. Doğru teknikler ile doğru kişiye atılan paslar takımınızı kazandırabilir.
Basketbolda Pas Çeşitleri.png

Basketbolda Pas Çeşitleri Nelerdir?
Basketbolda pas çeşitleri tek elle atılan ve çift elle atılan olarak ikiye ayrılmaktadır. Çift elle atılan paslar üçe ayrılmaktadır. Bunlar baş üstü pas, yerden pas ve göğüs pas olarak gruplandırılmaktadır. Baş üstü pas iki el ile başın üstünden atılan pastır. Yerden pas ise genellikle kısa mesafelerde tercih edilmektedir. Göğüs pas ise adı üstünde göğüs hizasından iki el ile atılan pastır. Tel elle atılan paslar ise dörde ayrılır. Bunlardan ilki tek el pastır. Adı üstünde tek el ile atılmaktadır. Ardından ise beysbol pas, tek el sektirme pas ve arkadan pas olarak diğer üç alternatif gelmektedir.
 
Son düzenleme:
Üst