Basketbolda Double Double Ne Demek?

3 May 2021
14
0
Basketbolda pek çok terim bulunmaktadır. Bu terimler oyun esnasında kullanılan terimler olduğu gibi aynı şekilde oyun dışında istatistikleri belirleyen terimler de bulunmaktadır. Basketbolda özellikle bu tarzda pek çok terim vardır. Bu istatistikler oyuncuların o sezondaki başarılarını ve buna göre yapılan sıralamaları göstermektedir. Bu terimlerden biri de double doubledır. Basketbolda double double ne demek sorusunu bu nedenle duymak mümkündür. Önemli sıralamalardan biridir ve her sene güncellenir.
Basketbolda Double Double Ne Demek.png

Basketbolda Double Double Nasıl Yapılır?
Basketbolda double double nedir sorusuna cevap vermek gerekir öncelikle. Beş ayrı istatistik bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla asist, ribaund, blok, top çalma ve sayı olarak geçmektedir. Buradaki beş seçenekten ikisinde de çift haneli sayıya ulaşılması durumunda basketbolda double double gerçekleşmiş olur. Bu maçlara göre belirlenir. Yani aslında bu istatistik maç sonrası bir istatistiktir. Örnek olarak bir basketbolcunun 12 asist ve 12 sayı atması bir double double örneğidir ve oyuncu bazında belirlenir.
En Çok Double Double Yapan Basketbolcular Kimlerdir?
En çok double double yapan oyuncular aslında en bilinen oyunculardır. Tim Duncan, Magic Johnson ve Bill Russell en bilinen double double yapan oyunculardandır. Steve Nash, Dikembe Mutombo, Tracy McGrady, Karl Malone, Kevin Garnett, Hakeem Olajuwon, Shaquille O’Neal en çok double double yapan oyunculardan bir kaçı olarak bilinmektedir.
 
Son düzenleme:
Üst