Basketbolda Crossover Ne Demek?

3 May 2021
30
0
Basketbol birçok kurala sahiptir ve kendi içerisinde de pek çok terim görülmektedir. Basketbolda bu kadar çok terim olması bizzat basketbol oynamayan insanları zorlamaktadır. Bu nedenle pek çok yerde terimleri sormaktadırlar. Buna en iyi örneklerden biri basketbolda crossover ne demek sorusu sorulmaktadır. Basketbolda bu kadar terimin bulunması, basketbolun ayırt edici özelliklerinden biridir. Oynamadan önce veya sadece iyi bir basketbol izleyicisi iseniz yine de bu terimleri bilmeniz gerekmektedir.
Crossover Nedir?
Crossover ayrıntılı bir terimdir. Basketbolda iki oyuncudan biri, rakip oyuncuyu geçer ve ardından sayı alır. Bu crossover olarak geçmektedir. Bu bahsettiğimiz iki oyuncu rakip takımlara aittir. Bunun dışında farklı bir crossover biçimi daha vardır. Burada ise pas vermek söz konusudur. Pas vererek de crossover yapılabilir.
Basketbolda Crossover Ne Demek.jpg

Basketbolda Crossover Nasıl Yapılır?
Basketbolda crossover yaparken önemli olan topun hızlı el hareketleri ile hareket ettirilmesidir. Aynı şekilde bacak hareketleri de bu grupta yer alır. Yani basketbolda crossover yaparken pas verebilirsiniz ya da rakip oyuncuyu geçerek sayı atarsınız. Bu durumda crossover olmuş olur. Crossoverın oyun esnasında pek çok avantajı bulunmaktadır. Burada rakibi şaşırtıp onu gafil avlamak mümkündür. Bu da size atış imkanı verebileceği gibi doğru pas imkanı da verebilir. Crossover yapabilmek için hızlı hareket edebilen bir yapınızın olması gerekir ve rakibinizi gafil avlamak için tercih edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst