Basketbol Ayakkabıları Neden Bilekli?

3 May 2021
22
0
Basketbol en popüler sporlardan biri olmakla birlikte giysileri de sadece basketbolcular için değil herkes için dikkat çekicidir. Günümüzde genç veya yaşlı fark etmeksizin pek çok insan basketbol ayakkabısı giymekte ve basketbol şortları gibi üst giysileri de dolabında barındırmaktadır. Ancak özellikle basketbol ayakkabısında birtakım dikkat edilmesi gereken nokta vardır. Bu nedenle basketbol ayakkabıları neden bilekli gibi sorular sorulmaktadır. Basketbol ayakkabıları kullanıma bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.
Basketbol Ayakkabıları Neden Bilekli.png

Basketbol Ayakkabısı Nedir?
Her sporda buna uygun kıyafetler ve aksesuarlar bulunmaktadır. Basketbol da bunlardan biridir. Aynı zamanda basketbol giysileri günlük hayatta giyilmeye de oldukça müsaittir. Bunlardan en çok tercih edilen ve ilgi duyulan da basketbol ayakkabılarıdır. Farklı şekillere, tasarımlara ve dizaynlara sahip basketbol ayakkabıları oldukça çeşitlidir. Basketbol ayakkabıları bazı zamanlarda ise önemli basketbolcuların özel tasarımlarına sahiptir ve buna göre şekillenmektedir.
Basketbol Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?
Basketbol ayakkabısı ilk aşamada ayağı güvende tutmaktadır. Ayağı bilekten kaplamalıdır ve bu sayede ayağın en esnek hareketinde bile onun zarar uğramamasını sağlayacak bir duvara sahip olmalıdır. Bu nedenle basketbol ayakkabıları bileklidir. Ancak farklı kesim türleri de bulunmaktadır. Bir diğer özellik ise tabandır. Basketbol koşulan ve zıplama hareketleri yapılan bir spordur. Bu nedenle basketbol ayakkabısının arkası daha yüksek ve zıplamayı sağlayacak bir esnekliğe ve dinamiğe sahip olmalıdır.
 
Son düzenleme:
Üst