Amerikan Futbol Topu Neden Yamuk?

3 May 2021
28
0
Amerika’da keşfedilmiş olan ve hala en çok orada oynanan Amerikan Futbolu ile ilgili diğer ülkelerin merak ettiği pek çok soru vardır. Dünyada en çok bilinen futbol türü ayakla ve yuvarlak bir top ile oynanan futbol iken Amerika’da bu durumun farklı olması akla birçok soruyu getirmektedir. Bu sorulardan biri de Amerikan futbol topu neden yamuk sorusudur. Bunun cevabı ise oyunun oynanış tarzında saklıdır.
Amerikan Futbol Topu Neden Yamuk.png

Amerikan Futbolu Nedir?
Amerikan Futbolu, ilk kez Amerika’da oynana ve hala en çok Amerika’da oynanmaya devam eden bir oyundur. Bir takım oyunudur ve bu sayede oynanmaktadır. Sahada oyuncuların durması için belirli bölgeler vardır ve pek çok kurala sahip bir oyundur. Her takımda 11 kişi vardır ve bu nedenle sahada 22 kişi bulunmaktadır. İki devreden oluşan oyun toplamda 1 saat kadar sürmektedir.
Amerikan Futbol Topunun Şekli
Amerikan futbol topunun şekli tamamen kullanış amacına göre, pragmatik olarak tasarlanmıştır. Amerikan futbol topu, bilinen futbol toplarından daha içe doğru basık ve ince uzun şekildedir. Aynı zamanda dikişe de sahiptir. Bu tasarımdan ziyade topun daha ileri gidebilmesi adına bir ivme yaratması için kullanılmaktadır. Mermiye benzer görüntüsü ile aslında gidişatının daha uzun olmasını sağlamakta ve döne döne gitmektedir. Deriden yapılır ve tek elle tutulması için uygun olarak tasarlanmıştır.
 
Son düzenleme:
Üst